کمپ کویری دروزاه قران یزد

معرفی بهترین کمپ کویری دروازه قران یزد

یزد شهر قنوت و قنات است و از طرف دیگر با توجه به اقلیم آب و هوایی خاصی که دارد کویرهای زیادی در اطراف شهر به وجود آمده‌اند.

در این مطلب به معرفی کمپ‌های کویری این شهر خواهیم پرداخت.

قبل از آن بد نیست تعریفی از کویر داشته باشیم.

کویر چیست؟

بیابان، هر منطقه بزرگ و بسیار خشک زمین با پوشش گیاهی کم. این یکی از انواع اصلی اکوسیستم های زمین است که از جامعه ای از گیاهان و جانوران متمایز حمایت می کند که به ویژه با محیط خشن سازگار شده اند.

محیط های بیابانی آنقدر خشک هستند که فقط از پوشش گیاهی بسیار کم برخوردار هستند. درختان معمولاً وجود ندارند و در شرایط آب و هوایی معمولی، بوته ها یا گیاهان علفی فقط پوشش بسیار ناقص زمین را ایجاد می کنند. خشکی شدید برخی از بیابان ها را عملاً عاری از گیاهان می کند.

بیابان ها در اثر فرآیندهای هوازدگی به وجود می آیند زیرا تغییرات زیاد دما بین روز و شب باعث ایجاد فشار بر روی سنگ ها می شود که در نتیجه تکه تکه می شوند. اگرچه باران به ندرت در بیابان ها رخ می دهد، اما گاهی بارندگی هایی وجود دارد که می تواند منجر به سیلاب شود. بارش باران روی سنگ‌های داغ می‌تواند باعث خرد شدن آنها شود و تکه‌ها و قلوه سنگ‌های حاصله که در کف بیابان پراکنده شده‌اند بیشتر در اثر باد فرسایش می‌یابند. این ذرات شن و غبار را جمع می کند، که می تواند برای مدت طولانی در هوا باقی بماند. گاهی اوقات باعث ایجاد طوفان های شن یا طوفان های گرد و غبار می شود. دانه‌های ماسه‌ای که با باد به هر جسم جامدی در مسیرشان برخورد می‌کند، می‌تواند سطح را ساییده کند. سنگ ها صاف می شوند و باد ماسه ها را به صورت رسوبات یکنواخت دسته بندی می کند. دانه ها به صورت ورقه های هموار شن و ماسه ختم می شوند یا در تپه های شنی مواج انباشته می شوند. بیابان های دیگر دشت های صاف و سنگی هستند که در آن تمام مواد ریز با باد رفته و سطح آن از موزاییکی از سنگ های صاف تشکیل شده است. این مناطق به عنوان سنگفرش های بیابانی شناخته می شوند و فرسایش کمی بیشتر اتفاق می افتد.

همانطور که در بالا دیدید کویر حاصل خشکی متمادی سالیان زیاد است و پوشش گیاهی خاصی را نمی‌توان در این مناطق مشاهده کرد طبیعت کمپ‌های کویری خشک و بی آب و علف است اما اگر به کویر سفر کرده باشید می‌بینید که کویر با وجود خشکی چه در روز و چه در شب زیبایی‌های طبیعی بسیار خاص و لذت بخشی دارد.

کمپ کویری دروزاه قران یزد

کمپ کویری دروزاه قران یزد یا کمپ سندباد یکی از کمپ‌های کویری است که در اطراف استان یزد واقع شده است. فاصله‌ی این کمپ کویری از استان یزد با اتومبیل حدود ۱ ساعت است و از لحاظ کیلومتری نزدیک بع ۱۲ کیلومتر می‌بایست شما از استان یزد به سمت این کویر بپیمایید.

برای رفتن به کمپ کویری دروزاه قران یزد می‌بایست اول به دروزاه قران این شهر مراجعه کنید و سپس از جاده نصر آباد ۱۲ کیلومتر را بپیمایید.

کمپ کویری سندباد یزد یکی از کمپ‌های بسیار معروف در این استان به شمار می‌رود زیرا علاوه بر زیبایی‌های طبیعی کویر نزدیکی به شهر و امکانات رفاهی و تفریحی بسیار مناسب این کمپ کویری را معروف کرده است.

اگر بخواهیم امکانات رفاهی این کمپ را نام ببریم می‌توانیم به رستوران، سوئیت مجزا، کافه و سرویس بهداشتی اشاره کنیم.

امکانات تفریحی کمپ کویری سندباد یزد شامل:

  • سافاری
  • سواری با شتر
  • موتور سواری چهار چرخ
  • پروازه با پاراگلایدر
  • اسکی روی شن
  • پروازه با کایت
  • رصد ستارگان

اگر به یزد سفر کردید یا می خواهید سفر کنید و به دنبال یک مکان متفاوت برای گردش هستید پیشنهاد می‌کنیم کمپ کویر دروزاه قران یزد را از دست ندهید.

برخی تصاویر این کمپ کویری

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.